Spear thistle
Cirsium vulgare

pichliač obyčajný - Ingrid Urbanová
Drienovecká mokraď, Slovakia

3.11.2022

+
Pichliač obyčajný - Oľga Kupcová
Košice, Slovakia

5.10.2022

+
Osjak
Mountain Treska, Platak region, Croatia

15. 10. 2022

+

Cirsium vulgare, the spear thistle, bull thistle, or common thistle, is a species of the Asteraceae genus Cirsium, native throughout most of Europe (north to 66°N, locally 68°N), Western Asia (east to the Yenisei Valley), and northwestern Africa (Atlas Mountains).

Osjak (Cirsium) je rod jednogodišnjih ili višegodišnjih zeljastih biljaka iz porodice glavočika (Asteraceae). Rod sadrži oko 250 vrsta. Listovi su im bodljikavi a cvjetne glavice guste i ljubičaste boje. Cvjetaju u razdoblju od travnja do rujna. Plod je roška s kunadrom na vrhu (sijedim dlačicama, latinski naziv za kunadru je pappus i znači starac) što plodu omogućava širenje pomoću vjetra. Rasprostranjen je na području Europe, Azije i sjeverozapadne a na području Sjeverne i Južne Amerike te Australije smatra se udomaćenim i korovom.

Palamida ili njivska palamida je vrsta biljke iz porodice glavočika. Prvobitno je nastanjivala prostore Evrope i severne Azije, odakle se raširila svuda po svetu.

Pichliač obyčajný – Je silno ostnatá, burinná rastlina z čeľade astrovité s byľou vysokou až 150 cm, ktorej kvety sú svetlofialovej farby. Patrí medzi svetlomilné rastliny, rastie na južných svahoch a na piesočných dunách. Typickými miestami výskytu sú málo udržiavané polia, lúky a pastviny, skládky, rumovištia, okraje lesov a ciest, priekopy. Rastie hlavne na pôdach bohatých na živiny, kde je dostupná vlaha. Kvety sú bohatým zdrojom nektáru pre opeľujúci hmyz ako včely medonosné, divoké včely a množstvo motýľov.