Oxeye daisy
Leucanthemum vulgare

Leucanthemum vulgare
Mountain Učka, Croatia

11.6.2022

+

Leucanthemum vulgare, commonly known as the ox-eye daisy, oxeye daisy, dog daisy, marguerite (French: Marguerite commune, “common marguerite”) and other common names, is a widespread flowering plant native to Europe and the temperate regions of Asia, and an introduced plant to North America, Australia and New Zealand.

Proljetna ivančica, zvana i margarita i margaritela, trajna je zeljasta biljka iz porodice glavočika. Podrijetlom je iz umjerenih dijelova Europe i Azije. Višegodišnja je biljka, grmolikog oblika s malim cvjetovima, ne većim od 5 cm, bijelih latica, koje omeđuju žuto središte, a rastu na vitkoj, dugoj peteljci.

Пролећа иванчица, позната и као маргарита и маргаритела, је вишегодишња зељаста биљка из породице невена. Пореклом је из умерених делова Европе и Азије. То је вишегодишња биљка, жбунастог облика са ситним цветовима, не већим од 5 цм, белим латицама, које се граниче са жутим средиштем, а расту на виткој, дугачкој стабљици.

Jarná ivančica, tiež známa ako margarita a margaritella, je trváca bylina z čeľade nechtíkovitých. Pochádza z miernych častí Európy a Ázie. Je to trváca rastlina, huňatého tvaru s malými kvetmi, nie väčšími ako 5 cm, bielymi okvetnými lístkami, ktoré lemujú žltý stred a rastú na štíhlej dlhej stonke.