Virginia creeper
Parthenocissus quinquefolia

pavinič - Iveta Nemogová
Sekierska dolina, Slovakia

5.10.2022

+
Pavinič popínavý - Oľga Kupcová
Košice, Slovakia

5.10.2022

+

Parthenocissus quinquefolia, known as Virginia creeper, Victoria creeper, five-leaved ivy, or five-finger, is a species of flowering vine in the grape family, Vitaceae. It is native to eastern and central North America, from southeastern Canada and the eastern United States west to Manitoba and Utah, and south to eastern Mexico and Guatemala.

Petolisna lozika (peterolističava lozica, petolista lozika, divlja loza, peterodijelna lozika, lat. Parthenocissus quinquefolia) biljka je penjačica porijeklom iz Sjeverne Amerike. U Hrvatskoj raste uz rijeke te po zapuštenim mjestima.Koristi se i u hortikulturi. Pripada rodu lozica ili lozika, porodica lozovke.

Petolisni bršljan (lat. Parthenocissus quinquefolia) je višegodišnja, listopadna biljka iz familije Vitaceae. Svrstana je među sporadično invazivne biljke. Potiče iz centralnih i istočnih oblasti Severne Amerike, kao i Meksika.

Pavinič popínavý – Trváca popínavá rastlina (liana) s drevnatejúcou rozkonárenou stonkou dorastajúcou do dĺžky 5 až 30 metrov. V jesennom období sa listy sfarbujú dočervena až fialova. Listy sú striedavé, dlaňovito päťpočetné, sú rozkonárené, zakončené lepivými prísavkami. Kvety sa vytvárajú v júli až auguste, sú drobné, päťpočetné, žltozelené, s priemerom cca 3 mm. Plody sú guľovité, modročierne.